3(2).png drmowa-dostawa.png 2(2).png 1(2).png
  • Kable USB Typ C

  • Parametry

Kabel USB typu Cróżni się od kabli z innymi złączami i to znacząco. Posiada standard uniwersalny, który pozwala mu na wykorzystanie go zarówno w telefonie jak również np. w laptopie. Na rynku pojawił się niejako z przymusu, w celu osiągnięcia jak największej wygody w przesyłaniu danych. Jeżeli mówimy o jego budowie to jest to małe i symetryczne złącze o kształcie zaokrąglonego prostokąta. Dzięki temu jest go dużo łatwiej wpiąć do urządzenia niż np. Micro USB,  to rozwiązanie wpływa znacząco na wydłużenie trwałości złączy  W tym typie złącza upatruje się następcy, ale i zastępstwa dla jego poprzedników tj. USB A, USB B i wspomnianego Micro USB.  

USB C jest to totalnie nowy standard wtyczki, który powstał dla jednego, konkretnego celu, a mianowicie ujednolicenia. Jest połączeniem możliwości, które daje nam pełnowymiarowa wtyczka wraz z niewielkimi rozmiarami, które znane są ze standardu micro USB. Dzięki swojej uniwersalności można podłączyć ją zarówno do urządzeń mobilnych jak również do większych sprzętów elektronicznych np. monitorów czy laptopów. Trzeba tylko pamiętać, że o ile standardy USB A i B są kompatybilne również wstecz, co oznacza, że można je połączyć również z gniazdami wcześniejszej generacji, o tyle nie jest to możliwe przy złączu USB C. Jednak jest to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że producenci na pewno będą je coraz chętniej wdrażać, przez co ten typ złącza będzie w stanie wyprzeć inne.

Oprócz swojej uniwersalności złącze USB C ma wiele innych korzyści. Między innymi jest to wysoka prędkość przesyłania danych – osiągająca nawet do 10 Gb/s, umożliwiając przy tym przesyłanie filmów nawet w 4K. Kolejnym atutem są bardzo dobre właściwości zasilające. Niewątpliwą korzyścią może być również funkcja Quick Charge, która jest obsługiwana między innymi przez porty USB C. Pozwala ona na przyśpieszenie czasu ładowania poprzez zwiększenie napięcia prądu płynącego do urządzenia.

Co więcej taki kabel pozwala również na szybkie naładowanie laptopa z możliwością obustronnego przepływu energii to znaczy, że można naładować telefon z pomocą laptopa jak również laptopa z pomocą telefonu. Trzeba jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji trzeba zakupić kabel, który obsługuje standard Power Delivery, ponieważ może on zasilić urządzenia, które wymagają nawet do 100 W energii.

Kabel USB typu C pozwala jednak nie tylko na szybsze przesyłanie plików czy dużą większą prędkość ładowania, ale również pozwala na przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki tej możliwości producenci zdecydowali się na stworzenie kabla ze złączem USB C z jednej, a HDMI z drugiej. Takie rozwiązanie pozwala na podpięcia telefonu do monitora lub telewizora. Dzięki temu kabel USB typu C świetnie sprawdzi się nie tylko do ładowania, ale również pozwala na podpięcie zewnętrznego sprzętu.

Jaki kabel USB C wybrać?

Chcąc sięgnąć po ten kabel nowego standardu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy mieć na uwadze jakie urządzenia chcemy ze sobą połączyć np. przy podłączeniu smartfona o wejściu USB C z laptopem, który posiada taki sam port konieczny będzie zakup przewodu USB typu C i Micro USB C itd. Ważna jest również długość kabla, dobrze mieć to na uwadze nawet dla samego komfortu korzystania.

Oczywiście należy również pamiętać, aby kabel USB typ C był dobrany do urządzenia odpowiednią mocą, ponieważ nawet najszybszy i najmocniejszy kabel nie zadziała dobrze jeżeli zostanie podłączony do słabej ładowarki - wszystkie znajdziesz w ofercie naszego sklepu.DOSTAWA
inpost-etuizo.png pocztex-etuizo.png
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI payu-etuizo(1).png za-pobraniem-etuizo(2).png